رای به سایت :
879
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج ابوذر
یکشنبه 05 خرداد 1398 -
احکام روزه | اقسام روزه از نظر احکام شرعی
احکام روزه | اقسام روزه از نظر احکام شرعی

برای فهم بهتر جایگاه فقهی روزه ماه مبارک رمضان، نیاز است به اقسام روزه‌ها اشاره شود.
calendar
تاریخ : 1397/02/23 - 13:51
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج ابوذر ،با نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، دانستن آداب، اعمال و احکام مرتبط با این ماه شریف جزو دغدغه‌های اصلی روزه‌داران مؤمن می‌شود؛ زیرا بر اساس احکام دین مبین اسلام، روزه‌داران باید از ابتدای اذان صبح تا وقت نماز مغرب از مبطلات روزه مثل خوردن و آشامیدن و ... امساک کنند. به عبارتی دیگر «نزدیک اذان صبح  از طرف مشرق، سفیده‌اى رو به بالا حرکت مى‌کند که آن را فجر اول گویند. موقعى که آن سفیده پهن شد، فجر دوم، و اولِ وقت نماز صبح است و نیز دقیقاً از همان زمان باید امساک از مبطلات روزه داشت. همچنین مغرب شرعی، وقتى است که سرخى طرف مشرق که بعد از غروب آفتاب پیدا مى‌شود، از بین برود که این، اول وقت نماز مغرب و پایان زمان امساک برای روزه است.» 

اما برای فهم بهتر جایگاه فقهی روزه ماه مبارک رمضان ابتدا نیاز است به اقسام روزه‌ها اشاره شود که در ادامه می‌خوانید:

روزه از یک نظر بر چهار نوع روزه‌ی واجب،‌ روزه‌ی مستحب، روزه‌ی مکروه و روزه‌ی حرام است. روزه‌های واجب عبارتند از: روزه‌ی ماه مبارک رمضان،‌ روزه‌ی قضا، روزه‌ی کفاره، روزه‌ی قضای پدر و مادر. روزه‌ی مستحبی که به واسطه‌ی نذر و عهد و قسم واجب شده است، روزه‌ی روز سوم از ایام اعتکاف و  روزه‌ی بدل از قربانی در حج تمتع. همچنین روزه روز عاشورا از روزه‌های مکروه و روزه سکوت از اقسام روزه‌های حرام شمرده می‌شوند. 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12787


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        ناحیه مقاومت بسیج ابوذر        منطقه 19        محله خانی آباد شمالی        رمضان        روزه                                    

مطالب مرتبط