رای به سایت :
878
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج ابوذر
جمعه 03 اسفند 1397 -
تذکرات اخلاقی رهبر انقلاب |عاقبت کسی که به دیگران رحم نکند
تذکرات اخلاقی رهبر انقلاب |عاقبت کسی که به دیگران رحم نکند

مقام معظم رهبری در بیان حدیثی اخلاقی با اشاره به حدیثی ازرسول گرامی اسلام(ص) درباره ترحم به یکدیگر گفته‌اند: احتمال بر این معناست که مراد از این جمله تعاملات اجتماعی است.
calendar
تاریخ : 1397/02/16 - 13:55
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج ابوذر ،ترحم که بر گرفته از صفت رحمانیت و رحیمیت خداوند است، به معنای رحم کردن و مرحمت نسبت به دیگری و نیز رفتاری است که  از حالتی به نام رقّت قلب حاصل می‌شود؛ لذا میزان ترحم افراد بستگی به میزان صفای دل آن‌ها دارد.  امیرالمؤمنین(ع) در اهمیت تقید به این خصلت نیکو فرمود: «شایسته است که افراد پاکدامن و بهره‌‏مند از سلامت، با گنه‌کاران و اهل معصیت، رحیم باشند و سپاسگزارىِ (حق) بر جان آنان چیره شود؛ إِنَّما یَنبَغى لأَهلِ العِصمَةِ وَ المَصنوعِ إِلَیهِم فِى السَّلامَةِ أَن یَرحَموا أَهلَ الذُّنوبِ و َالمَعصیَةِ و َیَکونَ الشُّکرَ هُوَ الغالِبَ عَلَیهِم» (نهج البلاغه(صبحی صالح) ص197) همچنین رسول گرامی اسلام(ص) در روایتی دیگر فرمودند:  «جز (شخص) رحیم به بهشت نمى‌‏رود؛ لا یَدخُلُ الجَنَّةِ إِلاّ رَحیمٌ» (نهج الفصاحه ص680 ، ح2529). 

مقام معظم رهبری در شرح حدیث اخلاق خویش با اشاره به روایتی از رسول گرامی اسلام(ص) درباره ترحم اشاره داشتند پیامبر(ص) فرمود: «مَن لا یَرحَم لا یُرحَم». کسی که ترحم نکند به حال دیگران، رحمت در رفتار و گفتار خود نسبت به دیگران نداشته باشد، دیگران هم نسبت به او رحمت نخواهند داشت. این یک احتمال بر این معناست که مراد از این جمله تعاملات اجتماعی است. همچنین در این روایت ظاهر این است که این جمله مراد، ترحم  بندگان نسبت یه یکدیگر است. 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12787


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        ناحیه مقاومت بسیج ابوذر        منطقه 19        محله خانی آباد شمالی        اقا        رهبری                                    

مطالب مرتبط